Sollentuna HK deltar i Nationaldagsfirandet

Den 6 juni är det dags för Sollentuna kommuns stora nationaldagsfirande – en av årets mest välbesökta händelser med tusentals besökare. En stor föreningsmässa pågår under dagen på slottsgården och gräsytan vid Edsbergs slott.
Sollentuna Handbollsklubb kommer att vara på plats med vårt tält, mål, bollar, hastighetsmätare, caféförsäljning och lotteri. Barn och unga får prova på att kasta bollar i mål med hjälp av våra ungdomar. Vi delar ut informationsblad, godis och bjuder in till provträningar.
Vi vill gärna uppmana våra medlemmar att komma förbi och hälsa på – och gärna ta med vänner, klasskompisar eller grannar som är nyfikna på handboll.
Genom att synas under nationaldagsfirandet bidrar vi till att sprida handbollsglädje och stärker vår närvaro i kommunen – i linje med vårt mål att synas mer och oftare i offentliga sammanhang.
Vi ses där – tillsammans gör vi Sollentuna Handboll ännu starkare! ❤️🤍